מה הן זכויות נוסעי האוויר?

זכויות נוסעי האוויר כוללות חוקים ספציפיים התומכים בנוסעים ובתביעה של סוג כלשהו של פיצוי כאשר אנשים עומדים בפני שיבושים הנגרמים על ידי חברות התעופה.

למרות שקווי המתאר של החוק משתנים ממדינה למדינה, סוגי החוקים האלו נפוצים באזורי מקומיים ובינלאומיים (ארצות הברית, אירופה, ומעבר). בפשטות, דבר זה אומר שאם אדם טס, יש בידו זכויות משפטיות.

הבעיה היא שהרבה אנשים כיום אינם מודעים שהחוק בצידם או שזכויות נוסעים בכלל קיימות. למעשה, כ-85 אחוז מהנוסעים האירופאים אינם מודעים לזכויותיהם וכך גם 92 אחוז מהנוסעים האמריקאים.

זכויות נוסעי האוויר ותקנות שאתם צריכים לדעת:

אמנם זה נכון כי מדינות מצייתות לחוקים שלהם, יש כמה תכונות עיקריות של חוקים אזוריים ובינלאומיים אשר משרתות ככלים חזקים בשביל הנוסעים. אלה כוללים ביניהם את התקנה של האיחוד האירופי EC 261, חוקים שונים בארצות הברית, אמנת מונטריאול.

לתקנות מסוימות יש טווח רחב יותר או מוכיחות את עצמן כנותנות יותר יתרון מאחרות. עם זאת, מומלץ לזכור כי שיבושים בנסיבות הטיסות יכולות להיות שונות אחת מהשנייה באופן משמעותי, וזה עוזר לדעת על אילו חוזקות אפשר להסתמך במסעך. 

מהי התקנה EC 261?

EC 261/2004 היא תקנה בחוק האירופי המתעדף את הנוסע. התקנה מטילה על חברות התעופה אחריות כלכלית כאשר נסיעה אווירית נקלעת לתפנית בלתי צפויה, כל עוד ההפרעה אינה נגרמה על ידי נסיבות מחוץ לשליטת חברת התעופה.

בהשוואה לחוקים אחרים הקשורים לזכויות נוסעים, EC 261 הוא אחד המקיפים ביותר. פיסת חקיקה חשובה זו ממלאת תפקיד חיוני בתמיכה בנוסעי אוויר וזכויות נוסעים, ולא רק לנוסעים אירופאים. כל נוסע היוצא משדה תעופה אירופאי מכוסה תחת החוק. אף בנסיבות מסוימות, נוסעים המגיעים לאירופה מיבשות אחרות עשויים להיות מכוסים גם הם. 

פיצוי של החוק EC 261 על טיסות משובשות:

לעיתים, נוסעים אינם מבינים שבהרבה מקרים, האחראים משפטית וכלכלית על בעיות בטיסות הן בעצם חברות התעופה, ולא הנוסעים עצמם.

תלוי בטיסה, תהליך הטיסה והיעד הסופי, הבנת זכויות הנוסעים והגשת תביעה יכולה להביא לנסוע החזר של עד כ-700 דולר לכל טיסה. 

באתרנו תוכלו למצוא מידע מפורט, מופשט וקל להבנה בפן המשפטי כדי שבפעם הבאה שתטוסו, תהיו בקיאים בזכויותיכם המשפטיים וכיצד תוכלו להפיק את המירב מטיסתכם.

זכויותיכם תחת EC 261:

EC 261 הוא חלק נרחב של חקיקה המחייב חברות תעופה לפצות נוסעים במקרה של:

 • אי מתן עלייה למטוס
 • ביטול טיסות
 • עיכוב ממושך של טיסות (שלוש או יותר שעות)

כמות הפיצוי שנוסעים זכאים לו תלוי בהרבה משתנים כגון מרחק הטיסה וכמה זמן עוכבתם בדרך ליעדכם הסופי.  

בנוסף לפיצוי כספי, EC 261 כולל עוד זכויות הקשורים לטיפולך. חלק מאלה כוללים: 

חובת ההודעה לנוסע על זכויותיו: 

זכותכם הבסיסית הראשונה היא להיות מיודעים על תכולת החוק. כל חברת תעופה חייבת להציג מידע על זכויות נוסעים בדלפק הצ'ק אין בכל נמל תעופה בו הם פועלים. אם פישוט החוק שלנו עדיין אינו מספיק, תוכלו לקרוא כמו כן את החוק עצמו כאן (החוק עצמו כתוב באנגלית). 

הזכות להחזר או ניתוב מחדש:

בנוסף לפיצוי על זמנכם האבוד, אם העיכוב עולה על חמש שעות, הנכם זכאים להחזר חלקי או מלא על מחיר כרטיס טיסתכם המקורי ובנוסף, אם דבר זה נחוץ, כרטיס טיסה בחזרה לנקודת המראתכם.

הזכות לטיפול:

כאשר נוצר שיבוש בטיסה ואתם תקועים ומחכים לחברת התעופה כדי שתחזיר אתכם למסלול בדרך ליעדכם, אתם זכאים למספר דברים בסיסיים התלויים בפרטי טיסתכם.

חברת התעופה מחוייבת לספק אתכם בדברים כגון:

 • אוכל ושתייה במהלך העיכוב
 • גישה לתקשורת, הכוללת שתי שיחות טלפון, הודעות פקס ואי-מיילים
 • אם לינת לילה נחוצה, החברה מחויבת לספק חדר במלון, הסעה מנמל התעופה והסעה בחזרה לנמל התעופה. // יש טבלה באתר עצמו שלא הוספתי // 

שדרוג או ההפך: 

אם מוצגת בפניכם האפשרות לעלות על טיסה חלופית, עם שדרוג מקום מושבכם מהמקום המקורי אותו רכשתם, אסור על חברת התעופה לגבות מכם תשלום נוסף. מצד שני, אם מקום מושבכם בטיסה החלופית ברמה יותר נמוכה מטיסתכם המקורית, תוכלו לקבל זיכוי של בין 30 ל-75 אחוז מהמחיר המקורי אותו שילמתם על המושב.

פיצוי נוסף:

זכותכם לפיצוי תחת החוק EC 261 אינו משפיע על זכותכם לבקשת פיצוי נוסף. אולם, חוק זה אינו חל במקרים כאשר הנוסע עצמו ויתר על הזמנתו. כמובן, שיש סיכוי של ניכוי הפיצוי הנוסף מכמות הפיצוי המקורית אשר אתם זכאים לה תחת החוק המקורי. 

אילו טיסות מכוסות על ידי EC 261?

מרבית המסלולים בתוך אירופה מכוסים. דבר זה כולל לא רק את התחום האווירי של אירופה, אך גם מדינות כמו איסלנד, נורווגיה, שוויץ, ומה שנקרא "האזורים החיצוניים" (גינאה הצרפתית, סן מרטין, האיים הקנריים וכדומה).

הרבה טיסות בינלאומיות מכוסות גם הן. אם טיסתכם ממריאה מנמל תעופה באירופה, היא מכוסה על ידי החוק. 

אולם, אם טיסתכם ממריאה מחוץ לאירופה אך נוחתת בנמל תעופה באירופה, הכיסוי תלוי בחברת התעופה- אם החברה היא אירופאית, אתם מכוסים. // יש טבלה באתר עצמו שלא הוספתי //

מה לא מכוסה- נסיבות חריגות:

החוק EC 261 אומר כי חברות תעופה אינן מחויבות לשלם פיצויים אם השיבוש נוצר כתוצאה מ"נסיבות חריגות"- נסיבות אשר מחוץ לשליטת חברת התעופה. לדוגמא, אינכם תהיו זכאים לפיצוי אם העיכוב נוצר כתוצאה מאחד מהדברים הבאים: 

 • שביתות שיוזמו על ידי עובדי שדה התעופה בקרת התנועה האווירית
 • חוסר מנוחה פוליטי
 • מזג אוויר סוער
 • סיכונים ביטחוניים

למרות זאת, חברות תעופה חייבות להראות כי הן נקטו צעדים סבירים כדי למנוע את העיכוב. לדוגמא, מזג אוויר סוער יכול להיחשב כי מקרה נדיר. עם זאת, אם חברות תעופה אחרות היו מוכנים לדבר כזה ומנעו עיכובים, כאשר שלכם לא, תוכלו עדיין להיות זכאים לקבלת פיצוי. 

 זכויות נוסעי אוויר אמריקאים:

למרבה הצער, חוקי ארה"ב בנוגע לזכויות הנוסעים, כאשר טיסתם נדחית או מתבטלת, אינם נרחבים כמו החוקים האירופאים או הבינלאומיים.

לעומת זאת, חוקי ארה"ב מועילים ליחידים אשר דחו את עלייתם למטוס, נוסעים החווים עיכובים על המסלול או נוסעים אשר חווים בעיות עם מטענם.

דחיית עלייה למטוס

לחברות תעופה בארה"ב יש סיכוי גבוה יותר לאוברבוקינג מאשר לחברות באירופה. כתוצאה מכך, קיימים חוקים חזקים במקום השולטים בזכותך לקבל פיצוי. אם דוחים את עלייתכם למטוס כתוצאה מאוברבוקינג בארה"ב, תוכלו להיות זכאים לעד כ-1350 דולר בפיצויים. 

עיכובים על מסלול הטיסה:

בעוד שהחוקים בארה"ב לא מתייחסים לטיסות מעוכבות באופן כללי, יש כמה חוקים בנוגע למה קורה אם טיסתכם נדחית על מסלול הטיסה. // הכנס קישור לכתבה בנושא כאן // 

בעיות מטען על טיסות פנים אמריקאיות:

לנוסעים על טיסות פנים אמריקאיות יש מספר זכויות בנוגע למזוודות ניזוקות, מעוכבות או כאלה אשר נאבדו.

// הכנס קישור לכתבה בנושא כאן //

אילו טיסות מכוסות על ידי תקנות ארה"ב?

התקנות האמריקאיות בנוגע לעיכובים על מסלול ההמראה חלים על כל טיסה היוצאת מ/ או נכנסת לנמל תעופה אמריקאי, כאשר תקנות בנוגע לסירוב עלייה למטוס חלות רק על חברות תעופה אמריקאיות. 

החוקים האמריקאים בנוגע לבעיות מטען עוסקים בטיסות פנים עם חברות תעופה אמריקאיות, בין ערים אמריקאיות. טיסות בינלאומיות היוצאות מארה"ב מכוסות, ברוב המקרים, על ידי אמנת מונטריאול.

חוקים בינלאומיים: אמנת מונטריאול 

מהי אמנת מונטריאול?

אמנת מונטריאול היא אמנה רב צדדית אשר אומצה על ידי יותר מ-130 מדינות בעולם. מטרת האמנה היא לתת אחריות לחברות טיסה במקרה של עיכובים בטיסה ולפגיעה או אובדן של מטען.

למרות שהאמנה נועדה להיות אוניברסלית כדי למשול אחריות על חברות תעופה מסביב לעולם, היא לא כל-כך מקיפה בנוגע לשיבושים בטיסה, מה שכן נמצא בתקנה EC 261 האירופית. עם זאת, היא כן מציעה זכויות כדי לתבוע על נזקי מטען ומציעה לנוסעים זכויות על טיסות בינלאומיות בין מספר גדול של מדינות המכבדות את התקנה.

 אילו זכויות מכוסות על ידי אמנת מונטריאול? 

אמנת מונטריאול (2003) קובעת זכויות נוסעים למספר סוגים של הפרעות טיסה: עיכובים, ביטול טיסות או סירוב עלייה. 

אם: פספסתם הזמנה מראש אשר כבר שולמה, צריכים לשלם על עוד לילה במלון או אם עלו כל מיני הוצאות בלתי צפויות עקב בעיות בטיסה, אתם יכולים לקבל החזר. בדרך כלל דרוש לספק תיעוד של האירוע והוכחות של הוצאות נוספות, אז החזיקו בקבלות שלכם.

יש כמובן כמה אזהרות לשקול, ונוסעים צריכים לזכור כי רק נזקים שנגרמו עקב הבעיות מכוסות.

אמנת מונטריאול משתמש במילה "נזקים" כדי לדבר על מה שהנוסעים זכאים לו, אך דבר זה מפורש אחרת בהתאם למיקום שלכם. בהרבה מדינות כמו ארה"ב, "נזקים" אלה מוגבלים להפסדים כספיים ולא כוללים מצוקה פסיכיאטרית ( אלא אם כן הן כתוצאה מפגיעה פיזית). בחלקים אחרים של העולם, כמו באירופה, פרשנות משוחררת יותר של התקנה מאפשרת לנוסעים לתבוע פיצויים רגשיים. אולם, הבדלים אלה הם מעבר להיקף של מסמך זה, ואם תצטרכו יותר מידע, עדיף יהיה לחפש ייעוץ מקצועי.

אמנת מונטריאול גם מספקת הגנה במקרה של בעיות עם מזוודות, בין אם נפגעו, עוכבו, או נאבדו.

שימו לב כי יש מגבלות זמן קפדניות על חוקים אלה, ולכן עליכם להגיש תביעה הכי מוקדם שאפשר. תביעות על מטען פגום חייבות להישלח בתוך שבוע, ומזוודות אשר עוכבו, בתוך שלושה שבועות מיום המקרה. מזוודות אשר אבדו ליותר משלושה שבועות נחשבות לאבודות, ויהיה לכם כשנתיים להגיש תביעה.

אם זה לא מספיק מידע ותרצו לדעת כל דבר שאמנת מונטריאול אומרת, תוכלו לקרוא את המסמך של ההסכם כאן.

אילו טיסות מכוסות על ידי אמנת מונטריאול?

אמנת מונטריאול חלה על טיסות בינלאומיות בין מדינות אשר מכבדות את התקנה. האמנת נחתמה והוכרה על ידי יותר מ-130 מדינות (ועוד נכנסות כל הזמן) ברחבי העולם, כולל ארה"ב ואירופה. רוב חברות התעופה הגדולות הן חברות עם כמה חריגות (למשל סרי לנקה ויאטנם). רשימת החברים משתנה לעיתים כאשר מדינות נכנסות, וכתוצאה מכך, הלינק הנ"ל לא תמיד עשוי להתעדכן מיידית עם הרשימה החדשה. 

האמנה חלה גם אם יעדכם או מוצאכם נמצאים בתוך מדינה אחת החברה באמנה, אך רק כאשר יש עצירה מתוכננת במדינה אחרת. לדוגמא, דמיינו שאתם טסים בין ערים במדינה חברה כמו סין עם תחנת ביניים בויאטנם. טיסתכם תהיה מכוסה. אבל, אם היה לכם טיסה ישירה בלי עצירות, היא לא תיחשב ל"בינלאומית" ולכן לא תהיה מכוסה.    

פיצוי על עיכוב בטיסה

נסיעה אווירית היא לא תמיד החוויה הנעימה שאנחנו רוצים שתהיה. למרבה הצער, עיכובים בטיסה קורים. אם הייתם על טיסה מעוכבת, ייתכן שתוכלו לקבל פיצוי של עד כ-700 דולרים על העיכוב תחת חקיקה אירופית בשם EC 261. 

המשיכו לקרוא כדי ללמוד על זכויות הנוסעים שלכם וכיצד לבקש פיצוי כאשר טיסתכם מתעכבת. 

האם אתה זכאי לקבלת פיצוי עקב עיכוב טיסה?

תחת EC 261, הנכם זכאים לתביעת פיצוי של עד כ-700 דולרים (600 יורו) אם- 

 • אתם מגיעים ליעדכם שלוש שעות מאוחר יותר מהצפוי.
 • הטיסה יצאה מאירופה (מכל חברת תעופה) או נחתה באירופה (כל עוד מקור חברת התעופה באירופה).
 • עשיתם צ'ק אין בזמן (לרוב לא מאוחר מ-45 דקות לפני הטיסה)
 • נתקלתם בבעיות אלו על טיסה שפעלה לכל היותר לפני 3 שנים.
 • חברת התעופה אחראית על העיכוב.

* כמו כן, זה לא משנה אם חברת התעופה כבר סיפקה לכם מזון, כיבוד או שוברי נסיעות.

מה חייבים לכם כאשר טיסתכם מתעכבת?

כמה פיצוי אתם צריכים לקבל עבור עיכוב הטיסה?

לטיסות המכוסות על ידי החוק EC 261, כל עיכוב העולה על 3 שעות מאפשר לכם לקבל פיצוי כספי.

כמות הפיצוי אשר אתם זכאים לו תלוי בכמה משתנים, הכוללים כמה זמן העיכוב, ומרחק הטיסה. הטבלה הזו מציגה את האפשרויות.  //הוסף טבלה כאן http://prntscr.com/m084l7 //

פיצוי למטיילים עסקיים ולפקידים ציבוריים:

אנשים רבים חושבים כי המעסיק שלהם יהיה זכאי לכל פיצוי על עיכוב במהלך נסיעת עסקים, אך זה לא המקרה.

למעשה, הנוסע עצמו, שעבר את אי הנוחות, יהיה זכאי לפיצוי, לא האדם אשר שילם על הכרטיס. זהו העיקרון הכללי שנקבע בתקנות זכויות הנוסעים של האיחוד האירופי לגבי עיכובים משמעותיים בטיסות, ביטולים ומקרים של אוברבוקינג. זה לא משנה אם אתה עובד של חברה פרטית או פקיד ציבור. 

הזכות לטיפול- אוכל, שתייה ומקום לינה:

כאשר אתם תקועים מחכים לחברת תעופה כדי להחזיר אתכם למסלול בדרך ליעדכם, החוק האירופאי EC 261 אומר כי אתם זכאים למספר דברים בסיסיים, בהתאם לפרטי טיסתכם.

חברת התעופה מחוייבת לספק אתכם בדברים כגון:

 • אוכל ושתייה במהלך העיכוב
 • גישה לתקשורת, הכוללת שתי שיחות טלפון, הודעות פקס ואי-מיילים
 • אם לינת לילה נחוצה, החברה מחויבת לספק חדר במלון, הסעה מנמל התעופה והסעה בחזרה לנמל התעופה.

זכויות נוספות הבאות עם EC 261:

 • הזכות להחזר או ניתוב מחדש:

בנוסף לפיצוי על זמנכם האבוד, אם העיכוב עולה על חמש שעות, הנכם זכאים להחזר חלקי או מלא על מחיר כרטיס טיסתכם המקורי ובנוסף, אם דבר זה נחוץ, כרטיס טיסה בחזרה לנקודת המראתכם.

 • שדרוג או ההפך: 

אם מוצגת בפניכם האפשרות לעלות על טיסה חלופית, עם שדרוג מקום מושבכם מהמקום המקורי אותו רכשתם, אסור על חברת התעופה לגבות מכם תשלום נוסף. מצד שני, אם מקום מושבכם בטיסה החלופית ברמה יותר נמוכה מטיסתכם המקורית, תוכלו לקבל זיכוי של בין 30 ל-75 אחוז מהמחיר המקורי אותו שילמתם על המושב.

 • פיצוי נוסף:

זכותכם לפיצוי תחת החוק EC 261 אינו משפיע על זכותכם לבקשת פיצוי נוסף. אולם, חוק זה אינו חל במקרים כאשר הנוסע עצמו ויתר על הזמנתו. כמובן, שיש סיכוי של ניכוי הפיצוי הנוסף מכמות הפיצוי המקורית אשר אתם זכאים לה תחת החוק המקורי.

פיצוי כספי או שוברי טיסה:

כאשר טיסתכם מתעכבת, חברת התעופה שלכם עשויה להציע לכם פיצוי בצורה של שוברי טיסה. כמובן, כאשר אדם עייף ומתוסכל ומישהו מציע לו שובר לטיסה חדשה, זה מאוד קשה להגיד "לא". 

עם זאת, כדאי לכם לבדוק שעל ידי קבלת שובר, אתם לא מוותר על זכותכם לתבוע את הפיצוי אתם זכאים לו כדין. תקנות האיחוד האירופי קובעות בבירור כי יש לשלם פיצוי במזומן, העברה אלקטרונית, או המחאות, אלא אם כן הנוסע בוחר לקבל שוברי נסיעות. 

בעיקרון, זוהי בחירתכם לאם לקבל את השוברים או לא. הנתונים מצביעים על כך שרוב האנשים מחליטים כן לקבל אותם. אך זכרו שתמיד שווה למצוא מה אתם עשויים להיות זכאים לו אם תסרבו להצעת חברות התעופה ותתעקשו על כסף במקום.

רוב האנשים אינם מודעים לזכויותיהם על איזה פיצוי חייבים להם. מחקר מצא כי כ-85% מנוסעים אירופאים אינם מודעים לזכויותיהם, וברחבי העולם כ-13 מיליון נוסעים מפספסים מדי שנה מעל כ-5 מיליארד יורו בפיצויים.

אילו טיסות מעוכבות מכוסות?

האם כל הטיסות המעוכבות מכוסות?

מרבית המסלולים בתוך אירופה מכוסים.

דבר זה כולל לא רק את התחום האווירי של אירופה, אך גם מדינות כמו איסלנד, נורווגיה, שוויץ, ומה שנקרא "האזורים החיצוניים" (גינאה הצרפתית, סן מרטין, האיים הקנריים וכדומה).

טעות נפוצה היא כי EC 261 חל רק על טיסות בתוך אירופה, אך זה לא המקרה. 

אם טיסתכם יוצאת מכל שדה תעופה באיחוד האירופי, היא מכוסה. הטיסה גם מכוסה אם היא יוצאת מחוץ לאיחוד האירופי אך עם חברת תעופה של האיחוד האירופי.

 

איך עיכוב טיסה מחושב:

עיכוב טיסה מבוסס על הזמן שבו אדם מגיע ליעדו הסופי. זה חשוב מכיוון שגם אם טיסתכם ממריאה מאוחר, חברת התעופה עדיין עשויה להיות מסוגלת לקצץ זמן באוויר.

אבל מהו בדיוק "זמן הגעה" של טיסה? 

בספטמבר 2014, הגדיר בית המשפט האירופי (מקרה C-425/13) את "זמן ההגעה" כרגע בו הגיע המטוס ליעדו הסופי ואחת מדלתותיו נפתחה. דבר זה מבוסס על ההנחה שבאותו הרגע, מותר לנוסעים לעזוב את המטוס.

לפעמים יכול להיות הבדל של פחות או יותר כ-15 דקות מהרגע שנחתתם, לכן חשוב להיות מדויק אם אתם מבקשים פיצוי על עיכוב הטיסה.

חברות תעופה לא צריכות לשלם פיצויים ב"נסיבות יוצאי דופן":

התקנות ב-EC 261 קובעות כי חברת תעופה יכולה להימנע מאחריות אם העיכוב נגרם כתוצאה מ"נסיבות יוצאות דופן". 

אלה כוללים מצבים כגון סופות ברקים, חירום רפואי, שביתות בקרת תנועה אווירית או של עובדי שדה התעופה, תנאי מזג אוויר קשים, הגבלות על בקרת תנועה אווירית, תקלה פתאומית במכ"ם התעופה, מעשי חבלה, תסיסה פוליטית, מעשי טרור… אתם מבינים את הרעיון.

 • האם שלג נחשב כתנאי מזג אוויר קשה?

זה תלוי באם או לא חברת התעופה יכולה הייתה למנוע את הבעיה.

למשל, אם חברת התעופה לא הבטיחה כי יש מספיק אספקה של מפשיר קרח לפני תחילת החורף, היא יכולה להיות אחראית על העיכוב- במיוחד אם טיסות המופעלות על ידי חברות תעופה אחרות יכלו לצאת בזמן.

 • שביתות של חברות תעופה לא נחשבות כנסיבות מיוחדות:

באפריל 2018, קיבל בית הדין האירופי לצדק פסק דין לפיו "שביתות ספונטניות ללא אישור" של צוות הטיסה אינה מהווה נסיבות מיוחדות.

לכן, חברות התעופה מחויבות עכשיו לפצות את הנוסעים על עיכובים או ביטולים בטיסה, כאשר ניתן להאשים שביתה של חברת תעופה. 

 • אם אתם מפספסים טיסת קונקשן בגלל עיכוב בטיסה:

עם נוסעים הטסים רחוק יותר מאי פעם, זה לא יוצא דופן שתהיה לטיסה עצירה אחת (או יותר), או קונקשן, בדרך.

ואם אחת מטיסות אלה מתעכבת, דבר זה יכול לגרום לכם לפספס את הקונקשן שלכם ולזרוק את כל המסע לתוך עולם של כאוס.

דבר ראשון, אם אתם מפספסים קונקשן בגלל טיסה מתעכבת, זוהי חובתה של חברת התעופה למצוא לכם תחליף ליעד הסופי שעל הכרטיס שלכם.

בנוסף, אתם יכולים להיות זכאים לפיצוי תחת חוקי אירופה. אם הזמן שבו תגיעו ליעד הסופי שלכם עולה על שלוש שעות משעת הטיסה המקורית, תוכלו לקבל פיצוי של עד כ-600 יורו. 

חשוב שהטיסות שלכם הוזמנו ביחד וחלק מאותו המסע. אם הזמנתם טיסת המשך בנפרד, הוא לא יכוסה. 

 כיצד להגיש תביעה על עיכוב טיסה

מה לעשות כאשר טיסתכם מתעכבת?

אם רק גיליתם כי טיסתכם מתעכבת, אל תיבהלו, עיברו צעד צעד על המדריך הפשוט שלנו על איך להפוך את המצב לטובתכם.

 • שמרו על כרטיס העליה למטוס ואת כל מסמכי הנסיעה האחרים.
 • שאל למה הטיסה התעכבה.
 • אספו הוכחות על העיכוב (למשל תמונות של לוח היציאה או הודעות של חברת התעופה המאשרות את העיכוב).
 • רשמו את מועד הגעתכם ליעד.
 • בקשו מחברת התעופה לשלם לכם עבור הארוחות שלכם.
 • אל תחתמו או תקבלו הצעות אשר יכולות לוותר על זכויותיכם.
 • בחרו האם לחכות או לא במצב שהעיכוב מעל חמש שעות.
 • אם יש צורך, בקשו מחברת התעופה שתספק לכם חדר במלון.
 • שמרו על הקבלות שלכם אם הטיסה המתעכבת בסופו של דבר עולה לכם כסף נוסף.

 

מסמכים אתם צריכים כדי להגיש תביעה על עיכוב:

לכל חברת תעופה יש הליכים שונים ודרושים להם מסמכים שונים על מנת להגיש תביעה. העצה הטובה ביותר היא להחזיק בכל המסמכים שלכם אם הטיסה מתעכבת.

אם אתם הולכים להגיש תביעה ישירות עם חברת התעופה, אתם יכולים לצפות לקצת התנגדות מצידם. גם עם EC 261 בצידכם, חברות התעופה עשויות להיות לא נלהבות כל כך- או מהירות – בנוגע לתשלום שלכם. כדי לתת לתביעתכם את הסיכויים הטובים ביותר להצליח, הקפידו לשמור על כל המסמכים שאתם יכולים. 

דעו את זכויותיכם: תקנות על טיסות מעוכבות

טיסות מעוכבות לאזרחי ארה"ב:

לא משנה איפה אתם גרים, אם אתם טסים מנמל תעופה אירופאי, או טיס לתוך אירופה על חברת תעופה אירופית, אתם יכולים לתבוע על טיסה מעוכבת תחת EC 261. // הוסף טבלה כאן //

לארה"ב אין מערך של זכויות נוסעים המכסה את עיכובי הטיסה, למעט חריגה אחת:

יש חוקים ברורים על זכויותיכם אם המטוס שלכם מתעכב על מסלול הטיסה. אלה מקנים לכם זכויות מידע, אוכל ושתייה. 

 

תקנות גלובליות לגבי טיסות מעוכבות: אמנת מונטריאול:

120 מדינות, שביניהם ארה"ב, רשומות לאמנת מונטריאול (2003). זה נותן לנוסעים זכויות בכמה מצבים של שיבושים בטיסה, כולל עיכובים בטיסות. 

האמנה עוסקת ב"נזקים" הנובעים משיבושים בטיסה. דוגמה לכך היא נזקים כספיים. האם טיסתכם המעוכבת מצריכה אתכם לשלם על לילה נוסף במלון, אתם צריכים לקבל החזר על כך. תוכלו לקרוא עוד על אמנת מונטריאול כאן. (הוסף קישור לדף של אמנת מונטריאול כשהאתר בנוי).  

 

  

איך להגיש תביעה בנוגע לביטול טיסות

 

טיסה במטוס אינה תמיד הולך כצפוי ולפעמים ביטולים יכולים לקרות. האם ידעתם שיש לכם את הזכות לקבל פיצוי של עד כ-700 דולרים עבור ביטול טיסה? המשיכו לקרוא כדי ללמוד את כל מה שתצטרכו לדעת לגבי פיצוי על ביטולי טיסות.

מה זה פיצוי על טיסות מבוטלות?

טיסות יכולות להתבטל מכל מיני סיבות, כל הזמן.

לפעמים, בעיות כמו מזג אוויר כבד או בעיות ביטחוניות יכולות לגרום לחברות תעופה לבטל טיסה.

התקנה האירופית EC 261, נותנת לנוסעים את הזכות לקבל פיצוי על ביטולים של טיסות, כל עוד כל הקריטריונים מתאימים.

אם אתם זכאים תחת EC 261, חברת תעופה חייבת לשלם לכם פיצוי של עד 600 יורו.

מה נחשב כטיסה מבוטלת?

ביטולי טיסות כוללות שתי צדדים: בצד אחד חברת התעופה, ומהצד השני הנוסע עצמו. 

חברת התעופה מחשיבה טיסה כמבוטלת אם המטוס אף פעם לא עזב את מסלול הטיסה. החוק EC 261 מחשיב טיסה מבוטלת כ: "אי ההפעלה של טיסה שתוכננה קודם לכן ושמור בה לפחות מקום אחד"

כנוסע, טיסה תיחשב כמבוטלת עבורכם, כל עוד הזמנתם כרטיס טיסה לטיסה המדוברת.

זכרו, כי טיסה היוצאת באיחור (טיסה מעוכבת) היא לא טיסה מבוטלת. 

 

האם אתם זכאים לקבל פיצוי עקב טיסה מבוטלת?

תחת EC 261, אתם זכאים לפיצוי עקב טיסתכם המבוטלת אם:

 • הטיסה אשר בוטלה הייתה אמורה לצאת מאירופה (תחת כל חברת תעופה) או מתוכננת לנחות באירופה (כל עוד חברת התעופה מקורה באירופה).
 • יש צורך באישור של הזמנה המוצגת על ידי ההזמנה (עם מידע כגון מספר הטיסה, שם הנוסע וכו') של הטיסה.
 •  חברת התעופה הודיעה לנוסע על הביטול בפחות מ-14 ימים לפני הטיסה.
 • טיסתכם בוטלה מנסיבות לא כל-כך יוצאות דופן כגון "קשיים טכניים" או "נסיבות מבצעיות". בית המשפט האירופי לצדק (ECJ) הצהיר שוב ושוב כי אלה אינם נכנסים לקטגוריה של "נסיבות יוצאות דופן", כלומר חברת התעופה עדיין חייבת לפי חוק EC 261 לשלם לכם פיצויים.
 •  על פי פסיקה חדשה של בית הדין האירופי, שביתות "ספונטניות ללא אישור" פנימיות של צוות הטיסה אינן מהוות נסיבות יוצאות דופן. 

 

זכויות ביטול טיסה: תחת EC 261, למה אתם זכאים אם טיסתכם בוטלה?

בנוסף לפיצוי על זמנכם המבוזבז, אתם זכאים ל:

החזר מלא או חלקי על כרטיס הטיסה המקורי וטיסה חזרה למקום מוצאכם. 

אמצעי התחבורה הכי מוקדם שייקח אתכם ליעדכם הסופי. 

כרטיס חדש ליעדכם הסופי במועד מאוחר יותר לבחירתם, כל עוד יש מקום.

פיצוי: 

תוכלו להיות זכאים עבור טיסה מבוטלת לעד כ-700 דולרים.

החזר או ניתוב מחדש + פיצוי:

לפי EC 261, כאשר טיסה מבוטלת, תוכלו לבחור בין שני דברים שאמורים להציע לכם:

 • החזר תוך שבעה ימים במחיר המלא של הכרטיס שבו הוא נקנה, ואם נחוץ, טיסה חזרה למקום היציאה הראשוני.

או

 • ניתוב מחדש, בתנאי תחבורה דומים, ליעדכם הסופי בהזדמנות המוקדמת, או במועד מאוחר יותר, תחת אותם תנאים. 

אם חברת התעופה מודיעה לכם על הביטול בפחות מ-14 ימים לפני הטיסה, תוכלו להיות זכאים לפיצוי.

 

טיסות מבוטלות: באילו נסיבות נוסעים אינם מכוסים תחת EC 261?

התראה מוקדמת:

כל עוד חברת התעופה הודיעה לנוסעים על ביטול הטיסה 14 ימים או יותר ממועד הטיסה. 

 

נסיבות נדירות אינן מכוסות:

חברת תעופה יכולה להימנע מאחריות אם הביטול נוצר כתוצאה מ"נסיבות יוצאות דופן"

אלה כוללים מצבים כגון סופות ברקים, חירום רפואי, שביתות בקרת תנועה אווירית או של עובדי שדה התעופה, תנאי מזג אוויר קשים, הגבלות על בקרת תנועה אווירית, תקלה פתאומית במכ"ם התעופה, מעשי חבלה, תסיסה פוליטית, מעשי טרור וכו'.

האם שלג נחשב כתנאי מזג אוויר קשה?

זה תלוי באם או לא חברת התעופה יכולה הייתה למנוע את הבעיה.

למשל, אם חברת התעופה לא הבטיחה כי יש מספיק אספקה של מפשיר קרח לפני תחילת החורף, היא יכולה להיות אחראית על הביטול- במיוחד אם טיסות המופעלות על ידי חברות תעופה אחרות יכלו לצאת בזמן.

שביתות של חברות תעופה לא נחשבות כנסיבות מיוחדות:

באפריל 2018, קיבל בית הדין האירופי לצדק פסק דין לפיו "שביתות ספונטניות ללא אישור" של צוות הטיסה אינה מהווה נסיבות מיוחדות.

לכן, חברות התעופה מחויבות עכשיו לפצות את הנוסעים על עיכובים או ביטולים בטיסה, כאשר ניתן להאשים שביתה של חברת תעופה. 

מטיילי חינם:

נוסעים המטיילים בחינם (לדוגמא דיילי אוויר) או במחיר מוזל שאינו זמין ישירות, או בעקיפין לציבור, אינם זכאים לתשלום עקב ביטול הטיסה.

האם יש עוד זכויות הבאות עם EC 261?

פיצוי נוסף:

זכותכם לפיצוי תחת החוק EC 261 אינו משפיע על זכותכם לבקשת פיצוי נוסף. אולם, חוק זה אינו חל במקרים כאשר הנוסע עצמו ויתר על הזמנתו. כמובן, שיש סיכוי של ניכוי הפיצוי הנוסף מכמות הפיצוי המקורית אשר אתם זכאים לה תחת החוק המקורי.

 חובת ההודעה לנוסע על זכויותיו: 

זכותכם הבסיסית הראשונה היא להיות מיודעים על תכולת החוק. כל חברת תעופה חייבת להציג מידע על זכויות נוסעים בדלפק הצ'ק אין בכל נמל תעופה בו הם פועלים.

פיצוי על ביטול טיסות בארה"ב

מתי זוהי חובתכם לתביעת פיצוי עקב ביטול טיסה תחת EC 261?

EC 261 הוא לעיתים קרובות, אניגמה לאמריקאים, וזה לא צריך להיות כך. המשיכו לקרוא כדי לדעת מה אתם באמת צריכים לדעת כאשר מדובר על זכויותיכם בנוגע לביטול טיסה.

טעות נפוצה היא כי EC 261 חל רק על טיסות בתוך אירופה, אך זה לא המקרה.

לפי EC 261, נוסעים זכאים לפיצוי עקב ביטול טיסות אם הטיסה תוכננה לצאת מארה"ב ולנחות באחת ממדינות אירופה.

חשוב לדעת כי כדי לקבל פיצוי עקב ביטול, חברת התעופה המדוברת חייבת להיות אירופאית. 

זכרו, אם טיסתכם הייתה אמורה לצאת מכל נמל תעופה באירופה, אתם זכאים להחזר עקב ביטול.

האם יש מגבלת זמן כדי לתבוע?

זכותכם תחת EC 261 כן בסופו של דבר פג תוקפה, לכן חשוב לדעת אילו מגבלות קיימות על תביעתכם.

דבר זה משתנה ממדינה לאחרת, ונקבעת על ידי המקום שבו המטה של חברת התעופה נמצא או לאיזה בית משפט יש סמכות במקרים של חברת התעופה.

טיסות מבוטלות: ניתוב מחדש

תחת EC 261: כל הטיסות המבוטלות מכוסות חוץ מכאשר חברת התעופה הודיעה על כך 14 או יותר ימים לפני הטיסה עצמה. אבל, יש מלכוד.

אם חברת תעופה מציעה לנתב אתכם מחדש, היא יכולה להימנע מתשלום של פיצוי עקב ביטול אם הקריטריון הבאים מתקיימים:

14 ימים: ללא דרישות

7-13 ימים:  דרישות- טיסה חלופית היוצאת לא יותר משעתיים לפני, והמגיעה 4 שעות לפני הטיסה המקורית.

פחות מ-7 ימים: דרישות- טיסה חלופית היוצאת לא יותר משעה לפני, והמגיעה שעתיים לפני הטיסה המקורית.

יש לי טיסה מקשרת- האם כל המסע זכאי?

אם יש לכם רק טיסה אחת, מרחק הנסיעה הוא גורם בעת קביעת לכמה כסף אתם זכאים. אך, אם יש לכם מסע עם כמה טיסות, אפשרי כי רק חלק ממנו יכנס לפיצוי. כדי לקבוע זאת, מסעכם חייב לעמוד בשני תנאים: 

 • כלל הטיסות חייבות להיכנס תחת הזמנה אחת, בלי קנייה בנפרד.
 • שיבוש הטיסה חייב להיות זכאי תחת EC 261.

כאשר ביטול טיסה עומד בתנאים הנ"ל, חברת התעופה המפעילה את הטיסה אחראית לפצות אתכם. כדי להבין את המרחק הזכאי, הטיסה המשובשת וכל הטיסות הבאות לאחר מכן נכנסות בחשבון.

כל חלק של המסע שהגיע לפני השיבוש יכול להיכלל גם כן, כל עוד הם הופעלו על ידי אותה חברת התעופה האחראית לביטול ולא היו טיסות מעורבות אשר הופעלו על ידי חברת תעופה אחרת. 

לסיכום, אם חברת תעופה אחת גורמת לבעיה, היא בדרך כלל תהיה אחראית לכל הטיסות שלה, גם אם הגיעו לפני השיבוש, כמו כן, כל הטיסות לאחר השיבוש מושפעות גם כן, גם אם הם דרך חברת תעופה אחרת. 

חלק מבתי המשפט של האיחוד האירופי מפרשים את הרגולציה באופן שונה ואולי לא יכללו טיסות קונקשן לפני השיבוש.

פיצוי עקב פספוס טיסת קונקשן (טיסת מעבר)

תקנה 261/2004 שומרת על זכויותיך מהרגע שאתם מפספסים טיסת מעבר עקב עיכוב או ביטול של הטיסה הראשונה. הנה כל מה שתצטרכו לדעת על זכויותיכם: 

מה זה פיצוי עקב פספוס טיסת קונקשן? 

חלק מהמסעות דורשות מעבר בין טיסות כדי להגיע ליעד סופי. עבור סוג כזה של נסיעה, נוסע צריך לעלות על יותר מטיסה אחת כדי להגיע לסוף המסע שלו.

לדוגמא, אתם יכולים לטוס מליברפול ללונדון, ואז מלונדון ללוס אנג'לס.

עם זאת, ללא אזהרה, טיסות יכולות להתבטל. בנסיבות אחרות, נוסע יכול לפספס טיסת מעבר עקב עיכוב בטיסתו הראשונה או בשל איסור עלייה למטוס.

הידעתם שאתם עשויים להיות זכאים לפיצוי מחברת תעופה אם הם אחראים לכך שפספסתם טיסת מעבר?

אם אתם זכאים תחת EC 261, חברת תעופה מחויבת לשלם לכם פיצוי על החמצת הטיסה של עד כ-600 יורו. 

מהן הדרישות כדי להיות זכאי לפיצוי עקב הטיסה שפספסתם?

 • אשמת חברת התעופה:

תחת EC 261, הנוסעים זכאים לתבוע פיצויים כאשר מתרחשים שלושת שיבושי הטיסה הבאים: עיכוב של שלוש שעות (או יותר) במקום היעד, ביטול הטיסה או איסור עלייה למטוס.

לכן, אם אתם מפספסים טיסת מעבר כתוצאה מאחד מהאירועים הנ"ל, אתם זכאים לפיצוי.

זכרו כי ביחס לעקרון עיכוב שלוש השעות, אין זה משנה כמה שעות עיכוב גרמו לפספוס טיסת המעבר. הפוקוס הוא על משך העיכוב ביעד הסופי, אשר צריך להיות שלוש שעות או יותר. 

 • להיות זכאי תחת EC 261:

כדי שתהיו זכאים לפיצוי תחת EC 261, טיסתכם צריכה לקיים את אחד מהבאים:

 • לצאת מאירופה ולהיות מופעלת על ידי כל חברת תעופה. 

או

 • להגיע לנמל תעופה אירופאי ולהיות מופעלת על ידי חברת תעופה אירופאית.

  

//באתר יש טבלה שצריך להוסיף//

תחת EC 261, כל הכרטיסים שברשותכם צריכים להיות רשומים תחת אותה הזמנה. זאת אומרת שאפילו אם המסע שלכם כלל כמה עצירות, כולן צריכות להיות תחת כרטיס אחד.

פיצוי עקב פספוס טיסת מעבר- מתי אתם לא זכאים?

אם הסיבה לעיכוב, איסור עלייה או ביטול הטיסה, נגרם כתוצאה מנסיבות יוצאות דופן.

מקרים אלה נחשבים מחוץ לשליטת חברת התעופה. כתוצאה מכך, חברת התעופה אינה אחראית ולא מחוייבת לשלם פיצויים. 

אלה כוללים מצבים (אשר הזכרנו בדף אחר) כגון: סופות ברקים, חירום רפואי, שביתות בקרת תנועה אווירית או של עובדי שדה התעופה, תנאי מזג אוויר קשים, הגבלות על בקרת תנועה אווירית, תקלה פתאומית במכ"ם התעופה, מעשי חבלה, תסיסה פוליטית, מעשי טרור, ועוד.

חברות תעופה אחראיות רק על דברים שהן שולטות.

שביתות של חברות תעופה לא נחשבות כנסיבות מיוחדות:

באפריל 2018, קיבל בית הדין האירופי לצדק פסק דין לפיו "שביתות ספונטניות ללא אישור" של צוות הטיסה אינה מהווה נסיבות מיוחדות.

לכן, חברות התעופה מחויבות עכשיו לפצות את הנוסעים על עיכובים או ביטולים בטיסה, כאשר ניתן להאשים שביתה של חברת תעופה.  

מה אם יש לכם מסע עם כמה טיסות?

אם יש לכם מסע בעל כמה טיסות, זה אפשרי כי רק חלק ממנו ייכנס לפיצוי של פספוס הטיסות. כפי שהסברנו, כדי לקבוע זאת, מסעכם חייב לעמוד בכמה תנאים:

 • כל הטיסות חייבות להיות תחת הזמנה אחת, לא נרכשו בנפרד.
 • השיבוש חייב להיות זכאי תחת EC 261, זאת אומרת: א. השיבוש לא נוצר כתוצאה מנסיבות יוצאות דופן.  ב. המסע מכוסה על ידי EC 261.
 • הטיסה המפוספסת חייבת להיגרם על ידי עיכוב (בכל אורך) והעיכוב הכולל בעת ההגעה ליעד הסופי חייב להיות לפחות שלוש שעות. 

או

 • הטיסה המפוספסת חייבת להיגרם על ידי ביטול או איסור עלייה למטוס, ובשני מקרים אלה, זמן העיכוב הכולל ליעד הסופי יכול להיות בכל אורך.

כאשר מתרחשת הפרעה בטיסה העונה על הקריטריונים הנ"ל, חברת התעופה המפעילה את הטיסה, אחראית לפצות אתכם.

כדי להבין את המרחק הזכאי, הטיסה המשובשת וכל הטיסות הבאות לאחר מכן נכנסות בחשבון.

כל חלק של המסע שהגיע לפני השיבוש יכול להיכלל גם כן, כל עוד הם הופעלו על ידי אותה חברת התעופה האחראית לביטול ולא היו טיסות מעורבות אשר הופעלו על ידי חברת תעופה אחרת. 

לסיכום, אם חברת תעופה אחת גורמת לבעיה, היא בדרך כלל תהיה אחראית לכל הטיסות שלה, גם אם הגיעו לפני השיבוש, כמו כן, כל הטיסות לאחר השיבוש מושפעות גם כן, גם אם הם דרך חברת תעופה אחרת. 

בואו נסתכל על דוגמה של טיסת המשך שפוספסה כאשר אתם טסים מלוס אנג'לס לוורשה, דרך ניו יורק ולונדון.

נניח שהטיסה הראשונה הופעלה על ידי חברה אמריקאית, כמו דלתא, והשתיים האחרות עם בריטיש איירווייס, חברה אירופאית. אם הטיסה מלונדון לוורשה התעכבה ביותר משלוש שעות, אז שתי הטיסות הנותרות נכנסות בדרך כלל לחישוב המרחק הזכאי. זה מניו יורק לוורשה.

השיבוש אירע בטיסה המכוסה על ידי EC 261, ומכיוון שבריטיש איירווייס הפעילה כמו כן את הטיסה מניו יורק ללונדון, גם היא מכוסה- גם אם היא הייתה לפני השיבוש.

עם זאת, אם הטיסה מלוס אנג'לס לניו יורק גרמה לעיכוב, הטיסה לא מכוסה תחת EC 261. למרות שהחוק הזה נכון, חלק מבתי המשפט האירופאים מפרשים את הרגולציה אחרת ועשויים לא להכליל את טיסות המעבר הקודמות לשיבוש במרחק הזכאי. 

למה אתם זכאים תחת EC 261 אם אתם מפספסים טיסת מעבר?

אם פספסתם קונקשן בגלל עיכוב, אתם זכאים לפיצוי עקב הפיצוי של עד כ-600 יורו לכל נוסע, בהתחשב שהגעתם באיחור של לפחות שלוש שעות ליעדכם הסופי.

זה חל גם אם טיסת המעבר מופעלת על ידי חברת תעופה אחרת, כל עוד הכרטיס תקף עבור שתי הטיסות.

חברת התעופה מחויבת לספק אוכל ושתייה כאשר מתעכבת למשך שעתיים או יותר.

זכרו כי זה לא משנה אם חברת התעופה כבר סיפקה לכם ארוחה או שוברי נסיעות. אתם עדיין זכאים לפיצוי.

לכמה אתם זכאים?

כדי להיות זכאי לפיצוי, עליכם לעמוד בקריטריונים הבאים:

 • קניתם את כרטיסיכם באותה הזמנה.
 • טיסתכם נופלת תחת הקריטריונים של EC 261.
 • חברת התעופה אחראית לפספוס הטיסה.

ברגע שאתם מוודאים זה את, אתם זכאים לפיצוי, אפילו אם אתם מקבלים טיסה חלופית ליעדכם הסופי או טיסה חזרה למקום מוצאכם.

איך הכמות מחושבת?

למסעות עם כמה עצירות, הפוקוס הוא על העיכוב בזמן ההגעה ליעד הסופי של המסלול כולו אשר הוזמן תחת אותה הזמנה.

במקרה של ביטול (או עיכוב של פחות מ4 שעות למרחקים ארוכים) הפיצוי שלכם עשוי לקטון בחצי, בהתאם לכמה זמן תתעכבו בהגעה ליעד הסופי בטיסה חלופית (בהשוואה לטיסה המקורית). 

 • לסיכום- לטיסות הטסות פחות מ-1500 ק"מ: 250 יורו

לטיסות בין 1500 ו3500 ק"מ: 400 יורו

לטיסות מעל 3500 ק"מ: 600 יורו

כאשר מדובר בתביעה לפיצוי, הגורם הקובע הוא המרחק מיעד הטיסה הראשונה המבוטלת וזמן ההגעה בטיסה החלופית.

דרך קלה להבין את זה היא: // הוספת טבלה מהאתר //

מה כדאי לי לעשות אם פספסתי טיסת מעבר?

אם פספסתם טיסת מעבר באשמת חברת התעופה, אתם זכאים ל: 

לקבל טיסה אחרת:

גשו לדלפק של חברת התעופה ודברו עם אחד מנציגיה. מובן שאתם עלולים להרגיש לא רגועים, אך עקב זאת, נסו להישאר רגועים. בקשו בנימוס שישימו אתכם על טיסה אחרת.

אם יש תור ארוך, מכיוון שזמן הוא החשוב, דלגו על התור ודברו ישירות עם חברת התעופה. דרך זאת היא המהירה יותר במציאת טיסה חלופית. 

אם חברת התעופה לא יכולה למצוא לכם טיסה חלופית, תוכלו להזמין אחת בעצמכם. אם בחרתם באופציה הזו, שמרו על הקבלה. חברת התעופה מחויבת להציע לכם החזר על כך.

לבקש החזר וטיסה חזרה לנמל התעופה בו יצאתם ממנו:

לאחר פספוס הטיסה, אם חברת התעופה לא עושה את מיטב מאמציה כדי להציע טיסה חלופית, או שחברת התעופה מציעה טיסה שלא מספקת את צרכי הנוסע (לדוגמא, הנוסע צריך להגיע ליעדו הסופי תוך 24 שעות לפחות והטיסה החלופית מגיעה תוך 48 שעות):  אתם זכאים לבחור החזר וגם טיסה שלוקחת אתכם לנקודת מוצאכם, או טיסה חלופית.

חברת התעופה מחויבת להשיג לכם את הטיסה החלופית בחינם.

האם עוכבתם ליותר משעתיים? דעו את זכותכם לשירות:

כאשר אתם מפספסים טיסת מעבר, אם הזמן שאתם צריכים לחכות לטיסה הבאה (ניתוב מחדש למקום מוצאכם או ליעדכם הסופי) עולה על שעתיים, חברת התעופה מחויבת לספק לכם אוכל, שתייה, שיחת טלפון וחיבור חינם לאינטרנט. 

אם, עד 6 בערב, חברת התעופה לא הצליחה לתת לכם טיסה אחרת, לא מצאה מקום על טיסה לילית או ליום הבא, היא מחויבת לספק לכם חדר במלון. כמו כן, היא חייבת גם להבטיח שתוכלו לנסוע מנמל התעופה למלון ובחזרה. 

איזה סוג של נוסע אני צריך להיות כדי לקבל פיצוי? 

סוגי הנוסעים או הכרטיסים הבאים כולם זכאים לפיצוי עקב פספוס טיסת מעבר כל עוד הם עומדים בקריטריונים של EC 261: חבילות בחגים, ילדים על כרטיסים ששולמו, נוסעים עסקיים וחברות תעופה "לואו קוסט".   

זכרו כי למרות שרוב הנוסעים זכאים לתבוע פיצויים, יש כמה יוצאים מן הכלל.

כלומר, נוסעי חינם או במחיר מוזל שאינם זמינים באופן ישיר או עקיף לציבור.

האם יש מגבלת זמן כדי לתבוע פיצויים?

תוקף זכותכם לפיצוי תחת EC 261 כן פג בסופו של דבר, לכן חשוב לדעת את חוק ההגבלות על תביעתכם.

דבר זה משתנה ממדינה למדינה, ונקבע על ידי המקום שבו המטה של חברת התעופה נמצא או לאיזה בית משפט יש סמכות במקרים של חברת התעופה.

 

מה קורה אם אתם מפספסים טיסת מעבר עקב בעיות אישיות?

דמיינו לכם: יום הטיסה, הכל מוכן, ארזתם הכל, עשיתם את כל מה שצריך ואתם מוכנים כבר לטיסה. אבל, לפעמים לחיים יש תוכניות אחרות.

משברים כמו מצב חירום משפחתי, מחלה חמורה או תקר בצמיג יכולים לגרום לזה שלא תגיעו לטיסה בזמן.

צרו קשר עם חברת התעופה:

הדבר הראשון שכדאי לכם לעשות הוא לנסות להוציא כמה כסף שאפשר ממה שהשקעתם בכרטיס.

בהנחה שהחמצתם את הטיסה (או עומדים להחמיץ) ואתם לא בשדה התעופה, פנו לחברת התעופה דרך המספר המקומי. תוכלו להשיג את המספר דרך אתר האינטרנט של החברה.

אם תרצו לרכוש כרטיס חדש, חברת התעופה צפויה לבקש מכם דמי שינוי. אם מחיר הכרטיס עלה מהפעם האחרונה שקניתם אותו, תצטרכו לשלם את ההפרש במחירים. 

למרות חיובים נוספים אלה, אם אתם מתכננים קדימה, עדיף לשלם יותר מאשר לאבד את הכרטיס לגמרי. 

אם אתם בשדה התעופה, המשיכו לדלפק הכרטוס או סוכן השער. הסבירו את מצבכם ובקשו את כל האופציות העומדות לרשותכם. כאן, אתם נתונים לחסדיהם של הסוכנים, אז היו נחמדים.

הגעתם לטיסה הראשונה אבל פספסתם את טיסת המעבר: מה עכשיו?

כאשר זה קורה, חשוב מאוד ליצור קשר עם חברת התעופה או האחראים על המטען בשדה התעופה. זה כדי שיוכלו לשמור על המזוודות שלכם בטוחות ועל הקרקע עד שתוכלו לאסוף אותם. 

אם הגעתם לטיסה הראשונה אבל פספסתם את המעבר, הרבה חברות תעופה ישימו אתכם ברשימת המתנה על הטיסה הזמינה הבאה.

האם כרטיס בכיוון אחד היא האפשרות הטובה ביותר שלכם?

זה מובן כי האפשרות של ליצור קשר עם חברת התעופה היא לא הכי מושכת. אבל האם זה אומר שאתם צריכים לגזור את הכרטיס המקורי ולקנות חדש?

זה יכול להיות המקרה אם דמי השינוי בשמיים וקניית כרטיס חדש זול יותר. לדוגמה, אם פספסתם את הטיסה היוצאת ומצאתם טיסה יותר זולה מדמי השינוי, לכו על הטיסה בכיוון אחד.

אולם, בעת קבלת ההחלטה, תהיו מודעים לכך שקניית כרטיס חד כיווני חדש, מבטל את המסלול הקיים שלכם. אז אלא אם כן אתם בטוחים שאתם רוצים לבטל את המסע שלכם לגמרי, הימנעו מהאופצייה הזו.

יידעו את המלון שלכם:

צרו קשר עם המלון בו אתם אמורים להשהות ברגע בו אתם מבינים שלא תוכלו להגיע להזמנתכם. המטרה כאן היא להימנע מחיובים נוספים להזמנתכם.

מהן הדרכים הכי טובות כדי להימנע מפספוס טיסות המעבר?

כדי להבטיח שלא תחמיצו את טיסת המעבר, אתם צריכים לתת לעצמכם מספיק זמן בין טיסות.

נשמע פשוט למדי, לא?

הבעיה היא עם חברות התעופה שלעיתים קרובות יוצרות חלון זעיר כדי לחבר טיסות, דבר שיכול להקשות על אנשים. 

הנה כמה שאלות שתוכלו לשאול את עצמכם כאשר אתם בוחנים אם זמן המעבר בין הטיסות מספיק:

 • האם אתם צריכים לעבור במכס?
 • האם אתם צריכים להחליף טרמינל?
 • על איזו הסעה אתם צריכים לעלות כדי להחליף טרמינל?
 • האם טיסת המעבר שלכם היא הטיסה האחרונה לאותו היום בנמל התעופה?
 • האם טיסתכם הבאה על חברת תעופה אחרת?

כמו כן, זכרו כי אם זמן המעבר הוא בין חצי שעה ל-45 דקות, זה לא ממש הרבה זמן. לכן, הימנעו מפעילויות מבזבזות זמן כמו קניות בדיוטי פרי או ביצוע שיחות טלפון ארוכות. 

מה קורה אם אתם מפספסים טיסת מעבר בכוונה?

כצפוי, אם אתם אחראים לכך שפספסתם את הטיסה, חברת התעופה אינה מחויבת לשלם לכם כל פיצוי.

אם תבקשו סיוע מחברת התעופה עם הזמנה מחדש, הם עשויים לענות בחיוב. אבל, הם אינם מחויבים לעשות זאת. 

כאשר יש לכם מסע המחייב חיבור טיסות או שאתם טסים לשדה תעופה פופולרי, הבטיחו כי יש לכם מספיק זמן בין טיסות. 

כשמדובר בטיסה, עדיף ללכת על בטוח מאשר להצטער על כך לאחר מכן. 

לסיכום- מה קורה כאשר אתם מפספסים טיסת מעבר?

זכותכם לקבלת פיצוי מותנית באם:

 1. הכרטיסים שלכם נקנו באותה הזמנה ולא בנפרד.
 2. מסלול הטיסה שלכם צריך להיות מכוסה תחת EC 261.
 3. חברת התעופה אחראית לפספוס הטיסה.

בתנאי שאתם עומדים בכל הקריטריונים, אתם זכאים לפיצוי בין אם בחרתם לקבל טיסה חלופית ליעדכם או בכלל החזר על כרטיס הטיסה וטיסה חזרה למקום המוצא. 

אם פספסתם את טיסת המעבר עקב אשמה של חברת התעופה (למשל עיכוב כתוצאה מנסיבות רגילות או בעיות מכניות), חברת התעופה צריכה לשים אתכם בטיסה הזמינה הבאה. סכום הפיצוי אשר אתם זכאים לו תלוי במסלולכם.

אם פספסתם את הטיסה, דברו עם נציג מטעם חברת התעופה, או ישירות עם חברת התעופה.

כך או כך, הקפידו לשמור על טון רגוע ונינוח. 

זהו מובן מאליו כי אולי תרגישו קצת לחוצים, אבל אם תראו זאת, זה לא יהפוך את המצב שאתם נמצאים בו ליותר טוב.

אם חברת התעופה לא מצאה לכם טיסה חלופית, תוכלו להזמין אחת בעצמכם. אם תבחרו באופציה הזו, שמרו את הקבלה. חברת התעופה מחויבת להציע לכם החזר מלא או את ההפרש בין מחיר כרטיס המקורי לבין הכרטיס החדש, אם הוא יקר יותר.

כמו כן, תוכלו לבקש החזר וטיסה חזרה לנמל התעופה ממנו יצאתם. חברת התעופה מחויבת לעשות זאת בחינם. 

 

פיצוי עקב אובר בוקינג (תפוסת יתר) בטיסה: זכויותיכם ואיך לאכוף אותן

הרמז הראשון המעיד על כך שאתם נמצאים על טיסה עם אובר בוקינג הוא כאשר מחפשים מתנדבים כדי לעלות על טיסה אחרת. בדרך כלל הם מציעים שוברי נסיעות, וכל מי שלא ממהר עשוי לקחת אותם, במחשבה שזאת עסקה טובה. למה לא לקחת טיסה מאוחר יותר ולקבל כמה מאות דולרים כדי לעשות זאת?

כי חברת התעופה עשויה לתת פיצוי יותר גבוה מכך.

בפועל, טיסות בתפוסת יתר נפוצות יותר ממה שאתם חושבים. חברות תעופה יכולות למכור יותר מושבים ממה שיש להם- מכיוון שהם מניחים שלא כל הנוסעים יגיעו לטיסה. אם כולם מגיעים לטיסה, חלקם יכולים להיאסר על לעלות למטוס, או שחברות תעופה יכולות פשוט להוריד אנשים מהמטוס. 

למרבה המזל, ישנם חוקים הקיימים כדי להבטיח פיצוי ראוי לנוסעים אם דבר זה קורה להם. ידיעה של זכויותיכם תעזור לכם להחליט מה לעשות הלאה.

האם אתם זכאים לפיצוי עקב תפוסת יתר?

תחת EC 261, אתם זכאים לתבוע פיצוי של כ-700$ (600 יורו) אם:

 • הטיסה המריאה מאירופה (מחברת תעופה כלשהי) או נחתה באיחוד האירופי (בתנאי שחברת התעופה ממוקמת באירופה).
 • לא ויתרתם על הכרטיס שלכם בתמורה לשוברים או הטבות אחרות.
 • נתקלתם בבעיות אלו בטיסה שהופעלה לא יותר מלפני 3 שנים.
 • לא קיבלתם כבר פיצוי עקב אובר בוקינג מחברת התעופה.

זכויותיכם על טיסות עם תפוסת יתר:

הגדרות: אוברבוקינג ואיסור עלייה למטוס

טיסת אובר בוקינג הוא כאשר נהוג למכור יותר כרטיסים מאשר יש מושבים על מטוס. חברות תעופה יכולות להרשות לעצמן לעשות זאת בגלל שהן יודעות שזה מאוד לא סביר כי כל הנוסעים יגיעו לטיסה. למעשה, הערכות שמות את מספר הנוסעים שלא מגיעים לטיסה בין 5% ל 15%.

חברות תעופה בדרך כלל שמות לב היטב לכל הנתונים הסטטיסטים של כל אחד ממסלוליהם ומוכרים מושבים נוספים ביחס ישיר למספר הנוסעים שצפויים לא להגיע. עם זאת, הן לא תמיד צודקות, לכן זה עלול לגרום לפעמים לאיסור עלייה למטוס לנוסעים עם כרטיסים תקפים. 

דחייה לעליה למטוס עשויה לכסות מגוון של נסיבות. אם אוסרים עליכם לעלות על מטוס שלא באשמתכם, החוקים של ארה"ב ואירופה יבטיחו שתקבלו פיצוי על אי הנוחות. עם זאת, אם אוסרים עליכם לעלות על מטוס באשמתכם, החוקים האלה לא יחולו. דוגמאות לכך הם: אם אין לכם את המסמכים הרלוונטים, הגעתם מאוחר מדי לשער או אתם מתנהגים בצורה מופרעת.

אובר בוקינג בטיסות אירופאיות

בעוד שאובר בוקינג נפוץ יותר בארה"ב מאשר באירופה, זה עדיין קורה, כך שעדיף שתהיו מודעים לזכויותיכם.  

לאירופה יש זכויות נוסעים חזקות הודות ל-EC 261. תקנה זו ברורה: נוסעים זכאים לעד כ-600 יורו אם אוסרים את עלייתם למטוס כנגד רצונם. 

יש כמה נקודות חשובות שצריכים להיות מודעים אליהם: 

 • רק איסורי עלייה לא רצוניים מכוסים:

אם התנדבתם כדי לוותר על הכיסא שלכם בתמורה להחזר, טיסה חלופית או הטבות אחרות, אתם גם מוותרים על זכויותיכם תחת EC 261. כמו כן, אם אתם פוגעים ביכולתכם לעלות על הטיסה, אתם מאבדים את זכויותיכם לפיצוי. דוגמאות לכך יהיו: 1. הגעה מאוחרת לטיסה, חוסר מסמכים רלוונטים או יצירת מצבים לא נעימים. 

 • טיסות אירופאיות והרבה בינלאומיות מכוסות:

החוק EC 261  חל על כל הנוסעים בטיסות בתוך אירופה, כמו כן בטיסות היוצאות מנמל תעופה אירופאי, וכאלה הנוחתות באירופה עם חברת תעופה אירופאית. 

החוק גם חל במדינות כמו איסלנד, נורווגיה, שוויץ, ומה שנקרא "האזורים החיצוניים" (גינאה הצרפתית, סן מרטין, האיים הקנריים וכדומה). 

 • אתם זכאים לפיצוי מיידי

פיצוי על טיסות אובר בוקינג הוא מיידי לאחר שאוסרים עליכם לעלות על הטיסה. ואנחנו מתכוונים שם, בשדה התעופה. זה בנוסף לזכאות לניתוב מחדש על טיסה חלופית ליעדכם הסופי. 

טיסות אובר בוקינג בארה"ב

באופן כללי, טיסות אובר בוקינג יותר נפוצות בארה"ב, לכן יש חוקים חזקים כדי להגן על הנוסעים ולוודא שהם מקבלים פיצוי אם הם נאסרים לעלות על המטוס. למעשה, נוסעים על טיסות בינלאומיות מארה"ב יכולים להיות זכאים עד כ-1,350 דולר. 

הנה כל מה שאתם צריכים לדעת:

 • רק איסורי עלייה כתוצאה מאובר בוקינג מכוסים:

תקנות ארה"ב הם קפדניות למדי: הנוסעים זכאים לפיצוי רק אם הם נאסרים לעלות על המטוס בגלל אובר בוקינג מצד חברת התעופה. במצבים כאלה, חברות תעופה חייבות לבקש מתנדבים שיוותרו על המושבים שלהם לפני שהן יכולות להתחיל להוריד נוסעים כנגד רצונם. 

 • שוב, רק איסורים לא רצוניים מכוסים:

אם אתם מוותרים על הכיסא שלכם, אתם מוותרים על זכויותיכם תחת חוקי ארה"ב. עם זאת, חברות התעופה לעיתים קרובות מציעות החזרים, טיסות חלופיות והטבות אחרות כדי לעודד מתנדבים – אז תצטרכו להחליט בעצמכם אם זה שווה את זה. 

 • טיסות היוצאות מארה"ב מכוסות:

תקנות ארה"ב לגבי טיסות אובר בוקינג חלות על טיסות עם חברת תעופה אמריקאית בין ערים אמריקאיות, וטיסות בינלאומיות היוצאות מארה"ב. 

פיצוי עקב טיסות אובר בוקינג

פיצוי לטיסות עקב איסור עלייה באירופה

בהנחה שטיסתכם זכאית, כמות הפיצוי תלויה בשני גורמים:

 1. מרחק נסיעה
 2. בין אם הטיסה בתוך אירופה או לא

// הוספת טבלה כאן http://prntscr.com/m4f9k7 // 

  

זכאויות נוספות תחת EC 261

התקנות האירופאיות על זכויות נוסעים מכסות יותר מרק פיצוי. 

 • חובת ההודעה לנוסע על זכויותיו: 

זכותכם הבסיסית הראשונה היא להיות מיודעים על תכולת החוק. כל חברת תעופה חייבת להציג מידע על זכויות נוסעים בדלפק הצ'ק אין בכל נמל תעופה בו הם פועלים.

 • הזכות להחזר או ניתוב מחדש:

בנוסף לפיצוי על זמנכם המבוזבז, אתם זכאים ל:

או החזר מלא או חלקי על כרטיס הטיסה המקורי וטיסה חזרה למקום מוצאכם. 

או אמצעי התחבורה הכי מוקדם שייקח אתכם ליעדכם הסופי. 

או כרטיס חדש ליעדכם הסופי במועד מאוחר יותר לבחירתם, כל עוד יש מקום.

כל נסיעה בין נמלי תעופה חייבת להיות על חשבון חברת התעופה.

 • הזכות לטיפול:

על חברת התעופה לספק לכם ארוחות ושתייה במהלך העיכוב וכן גישה לתקשורת, כולל שתי שיחות טלפון, הודעות טלקס או פקס, והודעות דוא"ל. אם לינת לילה נחוצה, הם חייבים לספק לכם חדר במלון והסעות אל שדה התעופה וממנו.

 • שדרוג וההפך:

אם מוצגת בפניכם האפשרות לעלות על טיסה חלופית, עם שדרוג מקום מושבכם מהמקום המקורי אותו רכשתם, אסור על חברת התעופה לגבות מכם תשלום נוסף. מצד שני, אם מקום מושבכם בטיסה החלופית ברמה יותר נמוכה מטיסתכם המקורית, תוכלו לקבל זיכוי של בין 30 ל-75 אחוז מהמחיר המקורי אותו שילמתם על המושב.

 • פיצוי נוסף:

זכותכם לפיצוי תחת החוק EC 261 אינו משפיע על זכותכם לבקשת פיצוי נוסף. אולם, חוק זה אינו חל במקרים כאשר הנוסע עצמו ויתר על הזמנתו. כמובן, שיש סיכוי של ניכוי הפיצוי הנוסף מכמות הפיצוי המקורית אשר אתם זכאים לה תחת החוק המקורי. 

פיצוי על אובר בוקינג תחת תקנות ארה"ב

אז כל עוד אתם זכאים, הפיצוי שחייבים לכם יהיה תלוי בשני גורמים:

 1. ההפרש בזמן ההגעה המתוכנן ליעדכם* לעומת המסלול המקורי שלכם, אם אישרתם לקבל ניתוב מחדש על טיסה אחרת. 
 2. אם הטיסה שלכם היא אמריקאית או בינלאומית. 

הטבלה הזו תסביר יותר טוב למה אתם זכאים: // הכנס טבלה כאן http://prntscr.com/m4gka6 //    

 

* "יעד סופי" פירושו היעד הסופי שלכם או המקום הראשון שבו המסע שלכם כולל הפסקה מתוכננת עם עצירה של יותר מארבע שעות. 

אם חברת התעופה אינה עושה סידורי נסיעה חלופיים עבורכם, אתם זכאים ל-400% ממחיר הנסיעה החד כיווני (לא יעלה על 1350 דולר) וכן כל עמלה אופציונלית ששולמה כחלק מההזמנה שלכם (כגון דמי מזוודות, שדרוגים למושב ועוד). 

אתם זכאים למזומן, אז אל תרגישו חובה לקבל שוברי נסיעות או כל צורה חלופית אחרת של פיצוי.

מה לעשות אם אוסרים עליכם לעלות על טיסה

 אם חברת תעופה לא נותנת לכם לעלות על טיסה כאשר לא עשיתם שום דבר רע, זה יכול להיות מאוד מורט עצבים. אבל אל תדאגו- יש לכם זכויות.

עקבו אחר המדריך המפורט שלנו כדי לוודא שאתם מקבלים את המידע הדרוש לכם כדי לאכוף את זכויותיכם ולתבוע את הפיצוי שאתם זכאים לו. 

מה לעשות בנמל התעופה אם אוסרים עליכם לעלות על טיסה

 1. אל תתנדבו לוותר על הכיסא שלכם בתמורה לשוברים או הטבות. אם תעשו זאת, אתם עשויים לוותר על הזכויות שלכם לכל פיצוי אחר. כמובן, אם חברת התעופה מציעה הצעה משכנעת מספיק, אולי תעדיפו לקחת אותה. ההחלטה הסופית תלויה בכם.
 1. החזיקו בכרטיסים עלייה למטוס שלכם ובכל מסמך נסיעה אחר. אם אין לכם כרטיס עלייה למטוס, תוכלו להשתמש בכל מסמך טיסה עם מספר האסמכתא של ההזמנה. המספר הזה מוקצה להזמנת הטיסה שלכם על ידי חברת התעופה והוא קוד בן 6 ספרות, אשר עשוי לכלול גם אותיות ומספרים. 
 1. שאלו למה אוסרים עליכם לעלות למטוס. הסיבה הנפוצה ביותר היא ש"מעיפים" אתכם בגלל טיסת אובר בוקינג, אבל יש עוד סיבות לאיסור עליה למטוס. מידע זה חשוב להמשך אם תחליטו להגיש תביעה.
 1. בקשו טיסה חלופית ליעדכם. ברחבי העולם, רוב חברות הטיסה יציעו לכם טיסה אחרת ליעדכם. בנוסף, באירופה, התקנה EC 261 נותנת לכם את האופציה לבקש החזר על הנסיעה שלכם וטיסה בחזרה למקום המוצא, במידת הצורך. 
 1. בקשו פיצוי על איסור הטיסה שלכם. הן בארה"ב והן באירופה, זה מכוסה על ידי החוק. בתנאי שאתם זכאים, חברת התעופה צריכה לשלם לכם פיצויים ובנוסף להציע לכם ניתוב מחדש על טיסה חלופית. וגם באירופה, EC 261 אומר שהפיצוי שלכם צריך להיות משולם מיד, ממש שם בשדה התעופה.
 1. שאלו אם חברת התעופה תכסה את הארוחות והמשקאות שלכם. אם אתם נאלצים לחכות בשדה התעופה יותר מהמתוכנן, חברת התעופה יכולה לספק לכם אוכל ושתייה כדי לשמור על נוחות. זה לא רק אירוח טוב, באירופה זו דרישה. 
 1. בקשו מחברת התעופה לספק לכם חדר במלון. אם אתם מקורקעים בלילה בזמן שאתם מחכים לטיסה חלופית ליעדכם, בדקו אם חברת התעופה תטפל בכך. במיוחד אם אתם באירופה, מקום שהם צריכים לכסות כל עלות סבירה עבור לינה, כמו כן תחבורה משדה התעופה ובחזרה, במידת הצורך. 
 1. שמרו על הקבלות אם איסור העלייה בסוף עולה לכם כסף נוסף. בין אם מדובר בפספוס של תשלום הזמנה מראש במלון, במכונית שכורה, או בעלויות בלתי צפויות, נוסעים על טיסות בינלאומיות יוכלו לשחזר את ההוצאות שנגרמו עקב שיבושים בנסיעה. 

איזה מידע עליי לאסוף כדי לתמוך בתביעה שלי?

אם חברת התעופה אינה מעוניינת לשלם לכם פיצוי מיד, אתם יכולים להגיש תביעה מאוחר יותר. אבל גם כאשר החוק בצד שלכם, חברת התעופה אולי לא תהיה נלהבת או מהירה במיוחד, כאשר הם צריכים לשלם לכם. 

כדי לתת לתביעתכם את הסיכוי הטוב ביותר להצלחה, הנה מסמכים ופרטים שכדאי לכם לאסוף:

 • החזיקו במסמכים המקוריים הקשורים לטיסה המשובשת ומסמכים חדשים שהונפקו עבור כל טיסה חלופית- כגון כרטיסים אלקטרוניים וכרטיסי עלייה למטוס.
 • בקשו מצוות הקרקע מידע על מה שגורם לבעיה. קחו צילומי מסך או תמונות של כל ההודעות הכתובות. 
 • שמרו כמה הערות על השיבוש, הכוללים את זמן ההגעה בפועל ליעדכם הסופי.

כל מידע שתוכלו לאסוף- כמו תמונות של הלוח יציאות בשדה התעופה המאשר את השיבוש יהיה שימושי מאוד עבור התביעה שלכם. 

   

פיצוי עקב איסור עלייה למטוס

אם חברת התעופה לא מאפשרת לכם לעלות לטיסתכם, אפילו כשלא עשיתם שום דבר רע, לדעת את זכויות הנוסעים שלכם יעזרו מאוד בלדעת מה לעשות בהמשך.

איסור עלייה למטוס בטיסות אירופאיות

 1. אל תתנדבו לוותר על הכיסא שלכם בתמורה לשוברים או הטבות- אם תעשו זאת, אתם עשויים לוותר על הזכויות שלכם לכל פיצוי אחר. כמובן, אם חברת התעופה מציעה הצעה משכנעת מספיק, אולי תעדיפו לקחת אותה. ההחלטה הסופית תלויה בכם.

   

 2. החזיקו בכרטיסים עלייה למטוס שלכם ובכל מסמך נסיעה אחר- אם אין לכם כרטיס עלייה למטוס, תוכלו להשתמש בכל מסמך טיסה עם מספר האסמכתא של ההזמנה. המספר הזה מוקצה להזמנת הטיסה שלכם על ידי חברת התעופה והוא קוד בן 6 ספרות, אשר עשוי לכלול גם אותיות ומספרים.

 

 1. שאלו למה אוסרים עליכם לעלות למטוס- הסיבה הנפוצה ביותר היא ש"מעיפים" אתכם בגלל טיסת אובר בוקינג, אבל יש עוד סיבות לאיסור עליה למטוס. מידע זה חשוב להמשך אם תחליטו להגיש תביעה.

   

 2. בקשו טיסה חלופית ליעדכם- ברחבי העולם, רוב חברות הטיסה יציעו לכם טיסה אחרת ליעדכם. בנוסף, באירופה, התקנה EC 261 נותנת לכם את האופציה לבקש החזר על הנסיעה שלכם וטיסה בחזרה למקום המוצא, במידת הצורך.

   

 3. בקשו פיצוי על איסור הטיסה שלכם- הן בארה"ב והן באירופה, זה מכוסה על ידי החוק. בתנאי שאתם זכאים, חברת התעופה צריכה לשלם לכם פיצויים ובנוסף להציע לכם ניתוב מחדש על טיסה חלופית. וגם באירופה, EC 261 אומר שהפיצוי שלכם צריך להיות משולם מיד, ממש שם בשדה התעופה.

   

 4. שאלו אם חברת התעופה תכסה את הארוחות והמשקאות שלכם- אם אתם נאלצים לחכות בשדה התעופה יותר מהמתוכנן, חברת התעופה יכולה לספק לכם אוכל ושתייה כדי לשמור על נוחות. זה לא רק אירוח טוב, באירופה זו דרישה.

   

 5. בקשו מחברת התעופה לספק לכם חדר במלון- אם אתם מקורקעים בלילה בזמן שאתם מחכים לטיסה חלופית ליעדכם, בדקו אם חברת התעופה תטפל בכך. במיוחד אם אתם באירופה, מקום שהם צריכים לכסות כל עלות סבירה עבור לינה, כמו כן תחבורה משדה התעופה ובחזרה, במידת הצורך.

   

 6. שמרו על הקבלות אם איסור העלייה בסוף עולה לכם כסף נוסף- בין אם מדובר בפספוס של תשלום הזמנה מראש במלון, במכונית שכורה, או בעלויות בלתי צפויות, נוסעים על טיסות בינלאומיות יוכלו לשחזר את ההוצאות שנגרמו עקב שיבושים בנסיעה. 

איסור עלייה למטוס בטיסות אמריקאיות

אם נוסעים בטיסות פנים ארציות מורדים מטיסה בעקבות אובר בוקינג, הם עשויים להיות זכאים לפיצוי. הנה מה לעשות את זה קורה לכם:

 1. אל תתנדבו לוותר על הכיסא שלכם בתמורה לשוברים או הטבות- אם תעשו זאת, אתם עשויים לוותר על הזכויות שלכם לכל פיצוי אחר. כמובן, אם חברת התעופה מציעה הצעה משכנעת מספיק, אולי תעדיפו לקחת אותה. ההחלטה הסופית תלויה בכם.

   

 2. החזיקו בכרטיסים עלייה למטוס שלכם ובכל מסמך נסיעה אחר- אם אין לכם כרטיס עלייה למטוס, תוכלו להשתמש בכל מסמך טיסה עם מספר האסמכתא של ההזמנה. המספר הזה מוקצה להזמנת הטיסה שלכם על ידי חברת התעופה והוא קוד בן 6 ספרות, אשר עשוי לכלול גם אותיות ומספרים.
 1. שאלו למה אוסרים עליכם לעלות לטיסה- הסיבה הכי נפוצה היא להיות "מועף" מטיסה עקב אובר בוקינג, דבר שחברת תעופה צריכה לתת עליו פיצוי. אך יש עוד סיבות להיאסר לעלות למטוס.  
 1. בקשו טיסה חלופית ליעד שלכם.
 1. בקשו פיצוי על איסור העלייה.
 1. בררו אם איסור העלייה שלכם זכאי לפיצוי. 

איסור עלייה למטוס בטיסות בינלאומיות

נוסעים בטיסות בינלאומיות יכולים לבקש החזר על הוצאות במקרה של איסור עלייה אם הם מבצעים כמה שלבים פשוטים:

 1. אל תתנדבו לוותר על הכיסא שלכם בתמורה לשוברים או הטבות- אם תעשו זאת, אתם עשויים לוותר על הזכויות שלכם לכל פיצוי אחר. כמובן, אם חברת התעופה מציעה הצעה משכנעת מספיק, אולי תעדיפו לקחת אותה. ההחלטה הסופית תלויה בכם.

   

 2. החזיקו בכרטיסים עלייה למטוס שלכם ובכל מסמך נסיעה אחר- אם אין לכם כרטיס עלייה למטוס, תוכלו להשתמש בכל מסמך טיסה עם מספר האסמכתא של ההזמנה. המספר הזה מוקצה להזמנת הטיסה שלכם על ידי חברת התעופה והוא קוד בן 6 ספרות, אשר עשוי לכלול גם אותיות ומספרים.

 

 1. שאלו למה אוסרים עליכם לעלות למטוס- הסיבה הנפוצה ביותר היא ש"מעיפים" אתכם בגלל טיסת אובר בוקינג, אבל יש עוד סיבות לאיסור עליה למטוס. מידע זה חשוב להמשך אם תחליטו להגיש תביעה.

   

 2. בקשו טיסה חלופית ליעדכם.
 1. שמרו על הקבלות אם איסור העלייה בסוף עולה לכם כסף נוסף- בין אם מדובר בפספוס של תשלום הזמנה מראש במלון, במכונית שכורה, או בעלויות בלתי צפויות, נוסעים על טיסות בינלאומיות יוכלו לשחזר את ההוצאות שנגרמו עקב שיבושים בנסיעה. 

קבלו פיצוי עבור מטען אבוד או מתעכב

טיסות יכולות להקשות על המטען שלכם, עם תיקים שלפעמים מקבלים מכות או אפילו נעלמים לחלוטין. אבל אנחנו יכולים לעזור לכם לעשות את הצעדים הנכונים בזמן הנכון כדי לקבל כמה פיצוי שרק אפשר.

מטען פגום בטיסות אמריקאיות (ארה"ב)

עבור טיסות בתוך ארה"ב, הנה מה שאתם צריכים לעשות אם התיקים שלכם מגיעים פגומים:

 1. החזיקו את כרטיס העלייה למטוס ואת קבלות המטען ששלחתם- אם אין לכם כרטיס עלייה, תוכלו להשתמש בכל מסמך טיסה עם מספר אסמכתא של ההזמנה. מספר זה מוקצה להזמנת הטיסה שלכם על ידי חברת התעופה והוא מספר בן 6 ספרות, היכול לכלול אותיות ומספרים.
 1. דווחו על הנזק לפני עזיבת נמל התעופה אחרי שקיבלתם את התיקים שלכם- אם אין באפשרותכם לדווח על הבעיה לפני עזיבת שדה התעופה, ייתכן שתוכלו לעשות זאת מאוחר יותר, אבל הדרישות עשויות להשתנות מחברת תעופה לאחרת, אז תבדקו את מדיניות חברת התעופה שלכם באינטרנט.
 1. מלאו טופס תביעה לנזק, או דו"ח אי תקינות קניין- כנראה תתבקשו לעשות זאת אם אתם מדווחים על הנזק פנים מול פנים, אבל לפעמים לחברות תעופה יש את הטפסים באינטרנט.
 1. הציגו את התיקים שלכם לבדיקה כדי שיוכלו לתקן או להחליף אותם- שוב, עדיף לעשות זאת לפני שעוזבים את שדה התעופה, אם אפשרי. חברת התעופה תנהל משא ומתן על פתרון איתכם, בין אם מדובר על שהם יתקנו את הנזק, יחליפו את התיק, או אחרת לפצות אתכם.
 1. הגישו תביעה עם חברת התעופה עבור פריטים פגומים בתיקים שלכם- יש מספר יוצאים מן הכלל שחברת התעופה תכסה בנוגע לפריטים ארוזים והם עשויים להכחיש כל אחריות בכלל. אך, אם אתם יכולים לספק מקרה משכנע כי הם אחראים, זה עשוי להיות שווה את הזמן שלכם.

תיקים פגומים על טיסות אירופאיות ובינלאומיות

אם אתם על טיסה אירופאית או בינלאומית והתיקים שלכם הגיעו ניזוקים, הנה מה שאתם צריכים לעשות: 

 1. החזיקו את כרטיס העלייה למטוס ואת קבלות המטען ששלחתם- אם אין לכם כרטיס עלייה, תוכלו להשתמש בכל מסמך טיסה עם מספר אסמכתא של ההזמנה. מספר זה מוקצה להזמנת הטיסה שלכם על ידי חברת התעופה והוא מספר בן 6 ספרות, היכול לכלול אותיות ומספרים.
 1. דווחו על הנזק הכי מוקדם שאפשר- יש לכם עד 7 ימים מהיום שקיבלתם את התיקים לעשות כך, אבל זה תמיד הכי טוב לדווח לפני שאתם עוזבים את שדה התעופה.
 1. מלאו טופס תביעה לנזק, או דו"ח אי תקינות קניין- כנראה תתבקשו לעשות זאת אם אתם מדווחים על הנזק פנים מול פנים, אבל לפעמים לחברות תעופה יש את הטפסים באינטרנט.
 1. הציגו את התיקים שלכם לבדיקה כדי שיוכלו לתקן או להחליף אותם- שוב, עדיף לעשות זאת לפני שעוזבים את שדה התעופה, אם אפשרי. חברת התעופה תנהל משא ומתן על פתרון איתכם, בין אם מדובר על שהם יתקנו את הנזק, יחליפו את התיק, או אחרת לפצות אתכם.
 1. הגישו תביעה עם חברת התעופה עבור פריטים פגומים בתיקים שלכם- יש מספר יוצאים מן הכלל שחברת התעופה תכסה בנוגע לפריטים ארוזים והם עשויים להכחיש כל אחריות בכלל. אך, אם אתם יכולים לספק מקרה משכנע כי הם אחראים, זה עשוי להיות שווה את הזמן שלכם.

עיכוב של מטען על טיסות אמריקאיות

אם אתם על טיסה בתוך ארה"ב והתיקים שלכם לא מגיעים איתכם, עברו על השלבים הבאים:

 1. החזיקו את כרטיס העלייה למטוס ואת קבלות המטען ששלחתם- אם אין לכם כרטיס עלייה, תוכלו להשתמש בכל מסמך טיסה עם מספר אסמכתא של ההזמנה. מספר זה מוקצה להזמנת הטיסה שלכם על ידי חברת התעופה והוא מספר בן 6 ספרות, היכול לכלול אותיות ומספרים.
 1. הודיעו לחברת התעופה הכי מוקדם שאפשר שהתיקים שלכם לא הגיעו- עדיף לעשות את זה לפני שאתם יוצאים משדה התעופה, אבל הדרישות עשויות להשתנות מחברת תעופה לאחרת, אז תבדקו את מדיניות חברת התעופה שלכם באינטרנט.
 1. מלאו טופס אי תקינות- כאשר אתם ממלאים טופס זה, תקבלו גם מספר אסמכתא לטופס. החזיקו בשניהם.
 1. בקשו החזר על תשלום על תיק נוסף, אם הייתם צריכים לשלם על אחד- מדיניות עשויות להשתנות מחברת תעופה אחת לאחרת, אבל זה לא יזיק לשאול. 
 1. עקבו אחרי התיקים שלכם בעזרת מספר האסמכתא- להרבה חברות טיסה יש כלים אינטרנטיים למעקב. זה אמור לתת לכם הערכה למתי בערך תקבלו את התיקים שלכם.
 1. שמרו את הקבלות שלכם אם אתם צריכים להחליף פריטים נחוצים- אלה כוללים פריטים כמו מוצרי טואלטיקה או תחתונים- דברים שהיו בתיקים שלכם ואתם לא יכולים להסתדר בלעדיהם לכמה ימים. לאחר הגשת התביעה, ייתכן שתוכלו לקבל החזר על הוצאות אלה.
 2. הגישו תביעה עם חברת התעופה- זה המקום בו הקבלות עבור אותם פריטים נחוצים באים לידי ביטוי. רוב חברות התעופה דורשות שתביעתכם תבוצע לא יותר מ-45 ימים מיום הטיסה אפילו אם התיקים עדיין לא הגיעו. שוב, זה משתנה מחברת תעופה לאחרת, אז בדקו את מדיניות חברות התעופה באינטרנט. 

עיכוב של מטען על טיסות אירופאיות ובינלאומיות

בשביל טיסות בינלאומיות ואירופאיות, עקבו אחרי השלבים הבאים אם התיקים שלכם לא מגיעים איתכם:

 1. החזיקו את כרטיס העלייה למטוס ואת קבלות המטען ששלחתם- אם אין לכם כרטיס עלייה, תוכלו להשתמש בכל מסמך טיסה עם מספר אסמכתא של ההזמנה. מספר זה מוקצה להזמנת הטיסה שלכם על ידי חברת התעופה והוא מספר בן 6 ספרות, היכול לכלול אותיות ומספרים.
 1. הודיעו לחברת התעופה הכי מוקדם שאפשר שהתיקים שלכם לא הגיעו- עדיף לעשות את זה לפני שאתם יוצאים משדה התעופה.
 1. מלאו טופס אי תקינות- כאשר אתם ממלאים את הטופס, יתנו לכם מספר אסמכתא. שמרו על שניהם.
 1.  עקבו אחרי התיקים שלכם בעזרת מספר האסמכתא- להרבה חברות טיסה יש כלים אינטרנטיים למעקב. זה אמור לתת לכם הערכה למתי בערך תקבלו את התיקים שלכם.
 1. שמרו את הקבלות שלכם אם אתם צריכים להחליף פריטים נחוצים- אלה כוללים פריטים כמו מוצרי טואלטיקה או תחתונים- דברים שהיו בתיקים שלכם ואתם לא יכולים להסתדר בלעדיהם לכמה ימים. לאחר הגשת התביעה, ייתכן שתוכלו לקבל החזר על הוצאות אלה.
 1. הגישו תביעה ברגע שהתיקים מופיעים- זה בשביל פיצוי על כל הוצאה כתוצאה מהעיכוב בקבלת התיקים, כמו החלפת פריטים נחוצים (שלב 5 הנ"ל). יש לכם 21 ימים מרגע קבלת התיקים שלכם כדי לעשות את התביעה ותצטרכו לספק גם קבלות.

מטען אבוד על טיסות אמריקאיות

בשביל טיסות בתוך ארה"ב, הנה מה לעשות כשחברת תעופה מאבדת לכם את התיקים:

 1. החזיקו במספר האסמכתא שחברת התעופה סיפקה לכם- הייתם אמורים לקבל את המספר כאשר מילאתם את טופס אי התקינות אחרי שהתיקים שלכם התעכבו. 
 1. שמרו את הקבלות שלכם אם אתם צריכים להחליף פריטים נחוצים- אלה כוללים פריטים כמו מוצרי טואלטיקה או תחתונים- דברים שהיו בתיקים שלכם ואתם לא יכולים להסתדר בלעדיהם לכמה ימים. לאחר הגשת התביעה, ייתכן שתוכלו לקבל החזר על הוצאות אלה.
 1. הרכיבו רשימה מפורטת של תכולת התיקים האבודים- כל קבלה או הוכחה של הפריטים תהיה מועילה. יש מספר יוצאים מן הכלל שחברת התעופה תכסה בנוגע לפריטים ארוזים, אבל אתם אמורים לקבל החזר עבור רוב התכולה שאתם מציגים.
 1. הגישו תביעה עם חברת התעופה- בדקו עם חברת התעופה מה התאריך האחרון לתביעת פיצוי. תכללו קבלות וטפסים גם לפריטים חלופיים וגם לתכולת התיקים.

מטען אבוד על טיסות אירופאיות או בינלאומיות

בשביל נוסעים הטסים בינלאומית או בתוך אירופה, הנה מה לעשות אם חברת התעופה מאבדת לכם את התיקים:

 1. החזיקו במספר האסמכתא שחברת התעופה סיפקה לכם- הייתם אמורים לקבל את המספר כאשר מילאתם את טופס אי התקינות אחרי שהתיקים שלכם התעכבו. התיקים שלכם נחשבים כאבודים אחרי 21 ימים מהיום שבו הם היו אמורים להגיע- או מוקדם יותר, אם חברת התעופה מתוודה שהם נאבדו.
 1. שמרו את הקבלות שלכם אם אתם צריכים להחליף פריטים נחוצים- אלה כוללים פריטים כמו מוצרי טואלטיקה או תחתונים- דברים שהיו בתיקים שלכם ואתם לא יכולים להסתדר בלעדיהם לכמה ימים. לאחר הגשת התביעה, ייתכן שתוכלו לקבל החזר על הוצאות אלה.
 1. הרכיבו רשימה מפורטת של תכולת התיקים האבודים- כל קבלה או הוכחה של הפריטים תהיה מועילה. יש מספר יוצאים מן הכלל שחברת התעופה תכסה בנוגע לפריטים ארוזים, אבל אתם אמורים לקבל החזר עבור רוב התכולה שאתם מציגים.
 1. הגישו תביעה עם חברת התעופה בשביל פיצוי- תכללו קבלות ומסמכים בשביל תכולת התיקים שלכם כמו כן כל הוצאה אחרת כתוצאה מהתיקים האבודים, כמו פריטים חלופיים.